V čem může být výhodné využívat aukce z exekuce?

Úvěr na auto
dietmaha / Pixabay

Věci do domácnosti dnes nakupuje a potřebuje téměř každý. Samozřejmě dnes existuje celá řada možností, jakým způsobem je nakoupit. Někdo volí klasické kamenné nebo internetové obchody, jiný třeba bazary nebo inzertní servery. Je ale ještě jedna možnost, jak nakoupit. A tou je aukce z exekuce. Pokud vás zajímá, v čem je unikátní a jak vše funguje, pojďme se na to podívat.

Kdy na aukce z exekuce vlastně dochází?

Ke všemu dojde samozřejmě ve chvíli, kdy dlužník nehodlá splatit své závazky a tak vše musí dojít právě až k samotné exekuci. Tedy k situaci, kdy exekutor nejenom obstaví bankovní účet a provede exekuci platu, ale kdy také začne zabavovat majetek. A mezi nejčastější, který je tímto způsobem zabavován, rozhodně patří:

  • Nemovitosti
  • Elektronika
  • Domácí spotřebiče
  • Nábytek a další vybavení bytu

Všechen tento majetek je následně zaevidován a odvezen do konkrétního exekutorského skladu. Následně dojde k tomu, že je vypsána dražba, které se může účastnit kdokoliv. A samozřejmě ten, co v dražbě přihodí nejvíce, ten danou věc získá.

Jak se pohybují ceny?

Důležitým pozitivem je to, že se aukce z exekuce pro většinu lidí skutečně vyplatí. A to z toho důvodu, že ceny jsou nastaveny velmi nízko. Samozřejmě roli hraje v první řadě to, kam až se samotná cena vyšplhá. Důležitá je ale i cena vyvolávací. Potom, co je daný majetek oceněn dojde k tomu, že dražba začíná zhruba na polovině jeho aktuální odhadnuté hodnoty. I to je samo o sobě dobrou zprávou. Pokud se však nenajde žádný zájemce, který by se rozhodl pro koupi, je v budoucnu konané druhé kolo dražby, v rámci kterého dojde k tomu, že vyvolávací cena je na jedné jediné třetině. Ideální pro toho, kdo chce nakoupit levně.

Prodává se skutečně vše

Důležité je říci, že tímto způsobem, lze koupit skutečně vše. Ať už se jedná o součást bytu, zmíněnou elektroniku, nebo třeba různé šperky, starožitnosti, auta, motocykly, nebo vybavení na zahradu. Zkrátka vše, co má hodnotu je zabaveno a aukce z exekuce je možností, jak se z daných věcí získávají peníze. Na závěr ale musíme zmínit také jedno hlavní negativum. A tím je informace o tom, že na prodávané zboží není žádná záruka. Kupujete ho tedy tak, jak ho vidíte, často bez možnosti si ho vyzkoušet. A to může být drobným rizikem.

Kde aukce hledat?

Nejlepší nejjednodušší cestou je samozřejmě web PortalDrazeb.cz, který provozuje Exekutorská komora ČR. A jaká je charakteristika samotného webu? „Do Portálu dražeb zapisují soudní exekutoři informace o dražbách nemovitostí, movitých věcí a podniků nařízených podle příslušných ustanovení z.č. 120/2001 Sb. (exekučního řádu), a to podle obsahu jimi vedeného spisu.“ To znamená, že na daném webu byste měli najít všechny informace o dražbách, které probíhají.

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..