Stavební úvěry

Rozhodly jste se vzít své bydlení do vlastních rukou a chcete si postavit nebo koupit svůj vlastní dům, či byt. Myšlenka je to krásná, ale k jejímu naplnění potřebujete především kromě nadšení a toho pravého domu či bytu hlavně peníze. Vždyť všichni dobře víme, že stavět dům, nebo jej předělávat je určitě finančně náročné. Podobně je to i s bytem. Proto pokud nemáte dost svých vlastních peněz a ani nemáte solventního manžela, jediným řešením jsou stavební úvěry. Český finanční trh je poskytuje dost, takže Vás jimi nyní provedeme.

V současnosti známe tři základní druhy půjček, které spadají do kategorie stavební úvěry. Jsou to stavební půjčky, hypotéky a půjčky od stavebních spořitelen. V České republice dnes působí stavební spořitelny. Wüstenrot, ČSOB stavební spořitelna a další.

Stavební spoření
Hans / Pixabay

Princip stavebního spoření

Stavební spoření je založeno na myšlence, že stavební střadatel si svými vklady, státní prémií a úroky naspoří část prostředků, které potřebuje pro zlepšení svého bydlení. Druhou část může získat jako výhodný stavební úvěr. Není přitom rozhodující, kdy peněžní prostředky na účet vložíte, ale poslední možný termín je 31.12.2013. Většina střadatelů však preferuje pravidelné měsíční splátky. Kromě státní prémie mě toto stavební spoření výhodu také v tom, že ho mohou mít i s nárokem na státní prémii všichni členové rodiny, takže i nezletilé děti. Stavební úvěry tak můžete Vašim dětem chystat už dopředu.

Asi nejznámější stavební úvěry jsou hypotéky. Hypotéka je již klasický stavební úvěr, kde Vám banky poskytne finance na koupi nebo předělání bytu či domu. Výše poskytnutého úvěru může být různá a záleží od bonity klienta, který o ni žádá. Při hypotéce musíte počítat se založením Vaší nemovitosti, která v případě Vaší neschopnosti splácet splátky, bude sloužit bance na vypořádání její případné pohledávky vůči Vám. Netřeba se však na hypotéku dívat takto, ale jako na výborný způsob, jak si vyřešit své bydlení.

Úrokové sazby se dají získat již od 3,5 procenta na rok. Doba splatnosti hypotéky je od pěti do třiceti let. I při hypotékách dokáže mladým střadatelům stát výrazně pomoci a to formou dotace až do výše tří procent úroků během prvních pěti let splácení úvěru. Podmínkou je však věk žadatele, který nesmí přesáhnout 35 let a jeho finanční příjem nesmí být vyšší než je 1,6 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství. Stavební úvěry se i touto formou mohou stát přístupnější pro více žadatelů.

Stavební úvěry

Další možností jak získat finance na bydlení jsou klasické stavební úvěry. Tyto mají ve svých nabídkách asi všichni poskytovatelé finančních služeb. Nejedná se tedy pouze o banky, ale také o různé nebankovní společnosti. V bankách máte samozřejmě výhodnější podmínky samotného úvěru a to hlavně v podobě menších úrokových sazeb. V bance můžete dostat stavební úvěr na opravu či stavbu bytu nebo domu již od 6,8 procent na rok. Rozdílné jsou i poplatky, které jsou spojeny s poskytnutím úvěru.

Nevýhodou při bankách je zase jejich větší náročnost při posuzování bonity zájemce o stavební úvěry. Proto se klidně může stát, že jste ze svou žádostí neuspěla v bance, ale nebankovní poskytovatel vám půjčku na stavbu poskytne. Musíte však počítat s vyšší úrokovou sazbou, která je velmi individuální, ale minimální je někde při hodnotách okolo 10 procent za rok. Máte však i jednu výhodu, že při své žádosti o stavební úvěry můžete více vyjednávat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..