Nebankovní půjčky na směnku jsou jejich doménou – pozor na lichváře!

Nebankovní půjčka na směnku? Pozor na ni!
stevepb / Pixabay

Pokud máme zájem o tu nejvýhodnější půjčku, musíme navštívit některou z bank na našem trhu. Ta sice nabídne výhodný úrok, ale má často velmi náročné podmínky. Zcela na opačné straně stojí nebankovní půjčky na směnku. Ty nabídnou velmi benevolentní podmínky, ale úroky takové, které doslova hraničí s lichvou. Pojďme si tuto možnost blíže představit a říct si, na co si dát konkrétně pozor.

Čím je tento typ půjčky charakteristický?

Nejenom, že mohou být nebankovní půjčky na směnku poskytovány soukromými společnostmi, ale mohou být poskytovány také soukromými osobami. Důležité by tedy mělo být obezřetně vybírat. Další charakteristikou je v podstatě velmi široká škála částek, které mohou začínat na jednotkách tisíc a končit i na milionech.

Tím nejdůležitějším, co však mají společné, je onen smluvní dokument. Tím není žádná dlouhá a složitá smlouva, nýbrž směnka. Tedy list papíru s několika řádky, na kterém jsou uvedeny základní informace o závazku, který máme.

Čím je charakteristická samotná směnka?

Především tím, že se nejedná o nic jiného, než o dlužní úpis. Nikde na ní není ani zmínka o tom, že je podkladem pro půjčku, ani není zmíněno to, kolik jste si půjčili. Figuruje na ní totiž pouze jedna jediná částka, a to suma, kterou jste povinni vrátit. Spolu s touto sumou je uveden také způsob vrácení a samozřejmě termín, kdy je ho třeba uskutečnit. Dále jsou nezbytné ale i další údaje, a to konkrétně:

  • Nadpis – Směnka vlastní
  • Identifikace obou stran
  • Termín sepsání
  • Podpis

Jaké je nebezpečí, které nebankovní půjčky na směnku přinášejí?

Pojďme si zmínit také to, jaké existuje nebezpečí a proč jsou nebankovní půjčky na směnku z našeho pohledu nevýhodné. Velmi často jsou totiž spojeny s lichváři, kteří neváhají částku nutnou k vrácení i několikanásobně navýšit. Tím mohou samotného žadatele dostat do situace, kdy je v dluhové pasti, ze které není úniku. Ačkoliv stát se proti takovému jednání snaží bojovat, daří se mu to jenom velmi těžko. Navíc směnky jsou velmi dobře právně vymahatelné a tak stačí žádost o platební rozkaz a následně už jenom zajít za konkrétním exekutorem.

Má tento typ půjčky také pozitiva?

Samozřejmě že ano, a jsou spojena hlavně s podmínkami získání požadovaných peněz. Jsou totiž velmi benevolentní a tak není třeba dokládat příjem, dokládat výpisy z registrů, nebo další informace o bonitě. I proto jsou oblíbené hlavně u klientů, které odmítne jak banka, tak i klasická a prověřená nebankovní společnost.

S tím souvisí také odpovědnost samotných dlužníků, jelikož jak je citováno v mnohých zprávách na toto téma: „Bohužel se v poslední době množí čím dál více případů, kdy dlužníci podepisují směnky bez toho, aniž by si dostatečně uvědomovali právní dopad svého podpisu.“ Proto odborníci možnost skutečně nedoporučují a neměl by jí využívat nikdo, kdo má alespoň lehké znalosti spojené s finanční gramotností.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..