Může mít podnájem bez realitky i rizika? Ano!

Hledáte pronájem bez realitky?
Prinzip3d / Pixabay

V mnoha oblastech našeho života, zvláště potom v oblasti různých služeb můžeme očekávat třeba asistenci, stejně jako pomoc. Problém je v tom, že mnohdy není zdarma. Skvělým příkladem je rozhodně oblast nemovitostí, kde dnes funguje na několik desítek realitních společností. Ty mohou být, ale také nemusí být dobrou volbou. Podívejme se, jaká rizika tak může mít podnájem bez realitky. Je sice stále hodně lidí, kteří tuto možnost aktivně hledají, ale jak si ukážeme, ne vždy to může být tou nejlepší cestou, jakou uděláme. A proč ji vlastně volíme? Důvod je jeden hlavní – úspora peněz. Bez využití realitky nemusíme platit provizi.

Hledáme-li podnájem bez realitky, nemusíme najít všechny nemovitosti

Velkým rizikem a problémem je určitě to, že pokud se vydáme touto cestou, okrádáme se o možnost prohlédnout si všechny nemovitosti, co se na trhu v dané oblasti nabízejí. Pokud dáme příklad, mohou to být jak domy, tak i byty, kde zkrátka majitel realitní kancelář chtěl využít. A proč? Jelikož se chtěl zbavit mnohých starostí, které mohou souviset s komunikací se zájemci, stejně jako s nutným domlouváním osobních schůzek a dalších věcí. Takto všechny věci jednoduše delegoval právě na konkrétního realitního makléře, který pro něho vše zařizuje. Majitel tak ušetří:

  • Čas
  • Starosti
  • Problémy spojené s konkrétním výběrem nájemníka

Ne vždy je tento typ výhodnější

Je pravdou, že neplatíme provizi. To je zkrátka neoddiskutovatelným faktem. Ve výsledku ale můžeme platit o mnoho větší nájemné. Realitní kanceláře totiž mohou díky své zkušenosti upozornit majitele i na to, jak je jeho nabídka mimo a že by měl požadované nájemné snížit. To se velmi často podaří a tak z daného kroku těžíme jak my, tak i realitní kancelář. My získáme byt levně a RK má jistotu řady zájemců. Výsledkem je, že je spokojený i majitel, který nemusí čekat na nájemce dlouhé měsíce.

Pokud ale hledáme podnájem bez realitky, můžeme se mnohdy probírat takovými nabídkami, u kterých majitel zkrátka špatně odhadl cenu. Pokud na ni přistoupíme, můžeme zbytečně platit více. Ročně to může dělat i několikanásobek toho, co bychom v prvním případě zaplatili na provizích.

RK je jistotou právních služeb

Na vše dnes musí být sepsaná smlouva. A nájemní služby nejsou žádnou výjimkou. Samozřejmě napsat nám ji může právník, stejně jako můžeme najít bezplatný vzor. Obojí ale dnes stojí buď peníze, nebo čas. Druhá možnost může souviset i s budoucími problémy, které podnájem bez realitky přinese z právní stránky. Naproti tomu využití realitní kanceláře může mít výhody v tom, že je nám připravena právně bezproblémové smlouva. Třeba známá realitní kancelář RE/MAX u možnosti nájemních smluv uvádí: „Na základě Nájemní smlouvy přenechává vlastník nemovité věci (pronajímatel) za úplatu do užívání nájemci příslušnou nemovitost na dobu určitou či neurčitou.“

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..