Obsah článku
Existují dva typy lidí, kteří spadají do kategorie důchodců. Ti kteří přesáhly věk odchodu do starobního důchodu, jsou starobní důchodci. Dnes už ženy i muži odcházejí do starobního důchodu ve věku 62 let, ale ženy mají tento věk snížen o počet narozených dětí. Invalidní důchodci jsou lidé, kteří nedosáhli ještě věk odchodu do starobního důchodu, ale mají zdravotní problém, kteří je opravňuje pobírat nějaký druh invalidního důchodu. Ačkoliv takový lidé mají menší příjem, i ony mohou dostat půjčky pro důchodce.
Kde vám poskytnout půjčky pro důchodce
Společnosti poskytující půjčky pro důchodce při jejich poskytování nejdříve zjišťují výši jejich důchodu. Aby byla půjčka schválena, musí být výše důchodu taková, aby při odečtení splátky důchodci zůstalo alespoň životní minimum. Pokud by nebyla tato podmínka splněna, půjčka nemůže být poskytnuta, nebo se musí hledat jiné řešení. Například půjčka bude nižší, nebo se zvýší počet splátek, tak aby jejich výška byla menší.
Společnost pujckyproseniory.cz nabízí půjčku bez ručení nemovitostí pro starobních důchodců do výšky 2000eur s délkou splatnosti maximálně pět let a přičemž poslední splátka musí být vyplacena dovršením 68 roku žadatele. Pokud by důchodce potřeboval vyšší půjčku, musí založit svou nemovitost. V takovém případě může dostat až 70 procent z její hodnoty. Stále však musí platit podmínka, že splátka musí být taková, aby mu zůstalo alespoň předepsané životní minumum. Půjčky pro důchodce mohou dostat i invalidní nebo výsluhový důchodci. Při nich je princip půjčování podobný, akorát zde není podmínka věku.
Invalidní a výsluhový důchodci mohou žádat prakticky o všechny druhy půjček, jako ostatní lidé. Problém však může nastat u bank, pro které doklad o pobírání důchodu nemusí být dostačující. Ale například Poštovní banka má několik produktů, kde je věk žadatele posunut až na 65 až 70 let. Zda je žadatel důchodce, nebo ne, není podstatné. Ne každý důchod je nízký a ty výše by mohly bance jako dostatečná záruka stačit. Pokud však důchodce v bance přece jen neuspěje, stále může o půjčku požádat některou z nebankovních společností. Ty, jak známo, nejsou při posuzování bonity klienta až tak přísné a proto je zde větší šance půjčky pro důchodce reálné dostat. Pokud má důchodce zájem o půjčku do hodnoty 30 000 Kč, může využít nabídku rychlých půjček, u kterých poskytovatel nezkoumá, jak na tom žadatel s finančním příjmem je.
Známé jsou SMS půjčky či online půjčky. Jejich nevýhodou jsou však poměrně velké úrokové sazby, které se mohou pohybovat až v desítkách procent. Splatnost je krátká a většinou ne delší než jeden rok.
Důchodce může ručit nemovitostí
Vícekrát jsme zmínili, že důchodce žádající o půjčku, ji může dostat, pokud bude ručit svou nemovitostí. Určitě by si však měl dávat pozor, jak je toto ručení definováno ve smlouvě o ručení. Třeba si ji řádně prostudovat, aby pak někdy později nebyl velmi nepříjemně překvapen. Případně třeba zkusit s touto smlouvou před jejím podpisem zajít za notářem, který se v těchto věcech vyzná určitě lepší a bude moci poradit. Něco to bude žadatele stát, ale určitě jsou to dobře investované peníze.
Při půjčování by si měl důchodce také třeba dobře promyslet, kolik peněz opravdu potřebuje. To že má nárok na více peněz než žádá, ještě nemusí znamenat, že si je i musí všechny půjčit. Neměl by totiž zapomínat, že všechny bude muset splatit. Půjčky pro důchodce je někdy dostat těžší, ale pokud si důchodce dá záležet, jistě najde takovou, která mu nejlépe vyhovuje a také za podmínek, které budou odpovídat jeho představám.
