Jak vypadá smlouva o půjčce? Vzor pro vás

Jak vypadá smlouva o půjčce
delphinmedia / Pixabay

Půjčit si v dnešní době peníze nemusí být zase až tak nemožné. A to hlavně proto, že na výběr je hned několik možností, mezi které se řadí třeba:

  • Banky
  • Nebankovní společnosti
  • Soukromé osoby

A právě ty jsou dnes vyhledávanou možností, jak se dostat k často výhodnější půjčce. Stejně tak je to ale poměrně zajímavá možnost, jak můžeme jako poskytovatelé peněz zhodnocovat svůj kapitál. A i proto se dnes můžeme setkat nejenom s nabídkami soukromých půjček, ale stejně tak se můžeme setkat také s poptávkami po nich. Co je ale v rámci nich vždy třeba, to je smlouva o půjčce – vzor ideální varianty, která bude správná pro obě strany.

Jak by měla smlouva o půjčce – vzor vypadat?

Samozřejmě každá smlouva by měla mít své jasně dané prvky, a to hlavně proto, aby odpovídala jak požadavkům obou smluvních stran, tak samozřejmě i proto, aby odpovídala současným zákonům. V tomto směru bychom měli být obezřetní a hlavně dbát na to, aby byla sepsána již podle nového občanského zákoníku a nikoliv podle starších úprav. Jedině tak je jasné, že co v ní nebude uvedeno, bude řešeno právě podle aktuální právní úpravy.

Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na to, aby tam byly všechny nezbytné identifikační prvky. Identifikován by měl být nejenom den a místo sepsání, ale také obě smluvní strany, tedy poskytovatel a žadatel, tedy budoucí dlužník. Stejně tak bychom neměli zapomínat ani na to, aby zde byla detailně popsána daná půjčka, od částek, přes splátky. Dále už to jsou jenom konkrétní náležitosti, které se vztahují ke konkrétním právům, povinnostem, nebo také k trestům.

Kde můžeme smlouvu získat?

Možností je hned několik a tak záleží jenom na nás samotných, jakým směrem se vydáme. Například můžeme smlouvu stáhnout i internetu, ale u té nemáme jistotou toho, že bude právně skutečně v pořádku. Na druhou stranu můžeme si ji nechat posoudit a tak zjistit, zda je v pořádku, nebo nikoliv. Může nás to vyjít levněji, než nechávat napsat smlouvu celou.

Pokud ale chceme mít vše podle našich představ, je vhodné ji opravdu nechat sepsat. Jedna z advokátních kanceláří na svém webu uvádí třeba toto varování: „Pokud podceníte právní detaily, zajištění nebo podmínky ve smlouvě o zápůjčce, můžete mít posléze problémy s vymožením pohledávky, není-li řádně uhrazena.“ Samozřejmě že je pravdivé a tak bychom měli brát v potaz to, že investice do smlouvy se nám může vrátit, a to třeba i během první půjčky. Dále ji už můžeme používat opakovaně.

Osobně tedy doporučujeme právě tuto druhou možnost, a to hlavně pro celkovou správnost.

Co nedoporučujeme?

Hlavně to, aby byla smlouva o půjčce – vzor kopírována, třeba od jiných poskytovatelů. Zde se totiž vystavujete problémům s autorským právem. Stejně tak nedoporučujeme ani to, abychom snad smlouvu nevyužívali a dávali jenom na gentlemanské dohody.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..