Jak ovlivňuje Česká národní banka kurzy měn?

Česká národní banka kurzy
geralt / Pixabay

Kurzy měn dnes zajímají stále více lidí. Zatímco v minulosti to bylo pouze pár lidí, kteří se rozhodli cestovat, dnes je cílová skupina mnohem větší. Jsou to stále milovníci cestování, ale stejně tak i podnikatelé obchodující se zahraničím, popřípadě to mohou být třeba i lidé, kteří v zahraničí nakupují. To vše jsou lidé, které zajímá, jak Česká národní banka kurzy měn ovlivňuje a jak je mění.

Základem jsou úpravy s ohledem na ekonomickou situaci

Kurzy se samozřejmě mění neustále, a to každou vteřinu. Je to podobné, jako například ceny akcií, nebo komodit. Česká národní banka má v tomto směru statut nezávislé instituce, která vypisuje jasné kurzy pro konkrétní den. A právě její kurzy mohou využívat podnikatelé nebo obchodníci, stejně jako jsou podkladem třeba pro směnárny. Standardní změny kurzů probíhají výhradně s ohledem na ekonomickou situaci a ta pokud je stabilní, kurz bývá téměř stálý a vše se mění výhradně v řádech jednohaléřů, nebo desítek haléřů. Takové změny kurzů jsou naprosto přirozené a to bez jakýchkoliv zásahů zvenčí.

Česká národní banka kurzy upravuje i s ohledem na zahraniční zprávy a situace

Není to však jenom situace ekonomická, ale je to i řada jiných situací, které vyplývají třeba z různých událostí, nebo ze situací politických. I na ty je třeba reagovat a podle toho kurzy v případě potřeby ovlivňovat. Samozřejmě na změnu mohou mít vliv jak události pozitivní, tak i negativní. Stejně tak to mohou být události neočekávané, stejně jako očekávané. Dodat ale musíme, že řadu z nich může ČNB nechat bez povšimnutí.

Vlastní korekce kurzů

V tomto ohledu mění Česká národní banka kurzy sice minimálně, ale stává se to. V takovém případě jsou samotné změny spojeny hlavně s velkou nevolí občanů, jelikož se jedná o umělý, často ničím nepodložený a neočekávaný zásah. Přesto má jeden důvod, a to třeba podpora tuzemské ekonomiky. Jsou ale i situace, kdy jí může uškodit. V tomto směru existují dvě hlavní možnosti, jak s kurzem zahýbat. A tím je:

  • Oslabení koruny
  • Posílení koruny

Nutné je samozřejmě dodat to, že často se může daný krok realizovat pouze s ohledem na jednu konkrétní měnu, nebo také měny. Nejčastěji potom v souvislosti s dolarem, nebo také s eurem. Samozřejmě taková změna se poté projeví napříč celým spektrem našeho trhu, a my jako běžní občané to můžeme pocítit při online nákupech v zahraničí, stejně jako v obchodech, nebo také ve směnárnách.

Kde najdeme konkrétní kurz?

Vždy je k danému dni zobrazen na webu CNB.cz, což jsou oficiální stránky národní banky. Ne vždy ale můžeme vidět všechny kurzy, jelikož poslední zpráva z banky zní takto: „S platností od 2.1.2015 Česká národní banka ukončuje zveřejňování kurzu litevského litas (LTL).“ Pokud tedy o této měně chcete bližší informace s ohledem na náš kurz, je třeba čerpat v jiných zdrojích.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..